Wpisy

 • czwartek, 29 grudnia 2016
  • Bo uprawianie hobby przynosi korzyści duchowe...

   "Droga artysty" Julii Cameron to poradnik opisywany jako zbiór technik, dzięki którym mnóstwo ludzi na całym świecie (został przetłumaczony na 36 języków) odblokowało swoją kreatywność, odkryło uśpione talenty i zrealizowało twórcze marzenia. Trafił m.in. na listy 100 najlepszych poradników wszech czasów oraz 32 książek, które naprawdę mogą zmienić Twoje życie. A ja – podsumowując rok 2015 – napisałam, że w 2016 nie tylko go przeczytam, ale będę do niego wracała. Nie wątpię (ekhm...), że gorąco pragniecie poznać odpowiedź na pytanie, czy moje przewidywania się sprawdziły...

   Proszę bardzo, odpowiedź brzmi: częściowo.

   Książkę przeczytałam. Wzbudziła mój entuzjazm na tyle, że dokupiłam wersję papierową (tak, ja z tych...), a jednak wracałam do niej dużo rzadziej niż się początkowo spodziewałam.

   Okładka książkiTeraz jednak – kiedy "Drogę artysty" mam przed sobą, kiedy ponownie przeczytałam kilkanaście zaznaczonych fragmentów – zaczynam podejrzewać, że rok 2017 zacznę od powtórnej lektury... ;)

   Jaki zatem był wpływ tego poradnika na moją kreatywność?

   Patrząc na mój blog, można odnieść wrażenie, że przeczytałam poradnik o byciu bardziej twórczym, wykonałam zalecane ćwiczenia i... zamilkłam :)

   Notabene, zaczęłam się teraz zastanawiać, czy pisanie o cudzych książkach jest zajęciem twórczym, ale natychmiast doszłam do wniosku, że owszem, jest, więc nie będę dalej tej kwestii roztrząsała... ;)

   A zatem, wracając (wreszcie!) do tematu: czy ten poradnik nie działa, a może nawet szkodzi?

   Hmmm... Czas, którego nie spędziłam na pisaniu o książkach (lub na ich czytaniu) wykorzystałam na inną kreatywną działalność - plotłam makramy, nauczyłam się robić frywolitki, piec rolady i... rozpoczęłam studia podyplomowe pn. Grafika komputerowa i techniki multimedialne. Marzy mi się jeszcze kurs ceramiki i warsztaty geologiczne...

   Czy to zasługa jakiegokolwiek poradnika? Nie wiem. Może to tylko koincydencja.

   Na pewno jednak nie szkodzi mi wykonywanie ćwiczeń opisanych w "Drodze artysty" :)

   Julia Cameron twierdzi, że proponowane przez nią ćwiczenia pomogą każdemu, niezależnie od tego, czy chciałby tańczyć, malować, rzeźbić, komponować etc. i niezależnie od tego, czy działalność artystyczna stanowi jego zawód czy hobby. Jestem skłonna przyznać jej rację.

   Musicie jednak wiedzieć, że autorka tak często odwołuje się do Boga (ewentualnie: Siły Wyższej), że nawet mnie – osobę, która w ilościach hurtowych czytuje wszelkiego rodzaju poradniki, w tym katolickie, ezoteryczne i newage'owe – trochę to na początku irytowało. Na szczęście Bóg z tego poradnika, to Bóg naprawdę sympatyczny, więc ostatecznie można się z jego wszechobecnością na kartach tej książki pogodzić. Cytat poglądowy: "Jeżeli przyjrzeć się bożemu dziełu, od razu widać, że (S)twórca sam nie wiedział, kiedy przestać. Nie istnieje jeden różowy kwiat czy choćby pięćdziesiąt różowych kwiatów – są ich setki. Płatki śniegu to kolejny, oczywisty przykład czystej twórczej euforii. Nie ma dwóch jednakowych! Ten (S)twórca dziwnie przypomina kogoś, kto mógłby nas wspierać w twórczych poczynaniach."

   Jeśli masz ochotę na wykonanie kilku(–nastu, –dziesięciu) czasem mniej, czasem bardziej odjechanych ćwiczeń i jeśli nie przeraża Cię język nasuwający skojarzenia z jakąś wspólnotą wyznaniową (hmm... artystyczną?), to sięgnij po "Drogę artysty" i... zobacz co się stanie ;)

   Jeśli chcesz przystąpić do działania natychmiast, to wygoogluj sobie hasło poranne strony – na pewno znajdziesz mnóstwo informacji nt. najważniejszego (obowiązkowego!) ćwiczenia proponowanego przez Julię Cameron.
   Baw się dobrze!

    

   Postscriptum
   Tytuł tego postu powstał z cytatu zaczerpniętego z książki: "Uprawianie hobby przynosi korzyści duchowe." (s. 209). 

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   Kategoria:
   Autor(ka):
   zaczytania
   Czas publikacji:
   czwartek, 29 grudnia 2016 21:21
 • poniedziałek, 29 sierpnia 2016
  • getto dla potworów...

   Kiedy po raz pierwszy zobaczyłam słowo "Redlum" – stanowiące tytuł debiutanckiej powieści Katarzyny Rupiewicz – pomyślałam, że to jakiś błąd, bo (przecież!) powinno być REDRUM (o czym wiedzą wszyscy, którzy przeczytali "Lśnienie" Stephena Kinga...) ;)

   Blurb rozwiał moje nadzieje na (jakikolwiek) związek tej powieści z twórczością jednego z moich ulubionych pisarzy, ale już było pozamiatane – musiałam(!) się dowiedzieć, co ma do powiedzenia (opowiedzenia?) ktoś, kto wpadł na pomysł, by takim właśnie słowem ochrzcić miasto i umieścić w nim akcję powieści należącej do gatunku fantasy.

   "Redlum" okazało się zbiorem opowieści o przygodach pewnej istoty magicznej (nie zdradzę tutaj jej gatunku, bo stanowi to przez jakiś czas niewiadomą) którą poznajemy jako nastoletniego sprzątacza w szkole dla magów, bez wiedzy nauczycieli obserwującego prowadzone przez nich lekcje oraz korzystającego (nielegalnie) z zasobów szkolnej biblioteki. Nieoczekiwany splot okoliczności sprawia, że Słodki – bo tak nazywa się bohater "Redlum" – opuszcza szkołę i znajduje zatrudnienie w karczmie, a następnie sam zostaje karczmarzem, czyli osobą znaną wszystkim mieszkańcom miasta i prowadzącą interesy poza jego murami.

   Forma książki nasunęła mi skojarzenia z opowiadaniami Andrzeja Sapkowskiego o Wiedźminie – tym silniejsze, że głównym miejscem akcji jest karczma, a Geralta (będącego niezmiennie moim ulubionym bohaterem literackim) "poznałam" właśnie w karczmie (poprzez opowiadanie pt. "Wiedźmin"). Jeszcze wyraźniejszy związek między twórczością Rupiewicz i Sapkowskiego stanowią rozważania na temat tego, co jest ludzkie, a co "potworne"; nie da się jednak ukryć, że gdyby Geralt i Słodki i żyli wśród nas, to o dokonaniach pierwszego z nich chętnie pisałaby "Polska Zbrojna", a o drugim – "Plotek"…

   Bohater powieści Rupiewicz romansuje, ratuje dzieci albo pomaga damom w opresji. Zdarza mu się uczestniczyć w bójkach, a nawet od czasu do czasu doprowadzić do czyjejś śmierci, jednak autorka nie poświęca zbyt wiele miejsca na opisy brutalnych walk i raczej nie epatuje czytelnika przemocą, choć mieszkające w Redlum ścierwojady nie mogą narzekać na nieregularność posiłków ;) 

   Największe zalety tej powieści to niewymuszony humor, budzący sympatię bohaterowie oraz intrygujące miejsce akcji: otoczone murami miasto, w którym (niczym w getcie) zamknięto istoty magiczne (nazywane także potworami) oraz ludzi obdarzonych jakimiś szczególnymi (nienormalnymi?) zdolnościami (telepatia, telekineza itp.) lub tylko uchodzących za dziwolągi. Autorce skutecznie udaje się zaciekawić czytelnika tajemnicami pochodzenia głównych bohaterów; sprzecznościami w legendach na temat różnych istot magicznych oraz genezy Redlum; niepewnością związaną ze spełnieniem się (bądź nie) przepowiedni dotyczącej losów bohatera i miasta, a także zawiłościami intrygi rozgrywającej się za plecami bohatera, któremu kibicujemy.

   Dodam, że mnie w szczególny sposób bawiły uwagi na temat czasu w jakim dzieje się akcja powieści, bo choć warunki bytowe bohaterów sugerują realia, powiedzmy, średniowieczne (typowe dla fantasy), to aluzje narratora pozwalają wnioskować, że akcja powieści dzieje się tysiące lat po tzw. naszych czasach (zapomniano nie tylko o osiągnięciach współczesnej nam techniki ale także znaczenie słowa zajebiście oraz zasady gry w totka…) ;)

   Chyba nie muszę pisać, że zachęcam do przeczytania tej książki? Można też wysłuchać audiobooka - czyta Wojciech Masiak i robi to w sposób, jaki lubię, tj. bez nadmiernego "aktorzenia", ale bynajmniej nie monotonnie.

   Na koniec jeszcze słówko o okładce, ponieważ spotkałam się z opiniami, że jest brzydka i zniechęca do sięgnięcia po tę lekturę... A mnie się ten troll podoba! Bardzo!!!

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (2) Pokaż komentarze do wpisu „getto dla potworów...”
   Tagi:
   Kategoria:
   Autor(ka):
   zaczytania
   Czas publikacji:
   poniedziałek, 29 sierpnia 2016 00:50
 • środa, 17 lutego 2016

Kalendarz

Wrzesień 2017

Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30  

Kanał informacyjny
MOTTO:


Nie, nie zażywam narkotyków,
zażywam książki.Książki to świat, który człowiek sobie wybiera,
a nie na który przychodzi.
AUTORKA:


Dorota Anna Rusek

Dorota A. Rusek

zaczytAnia(ykw)gazeta.pl
O blogu...
SPISY LEKTUR:

skocz do spisu


Przeczytane w roku:

skocz do spisu

skocz do spisu

skocz do spisu


skocz do spisu


skocz do spisu

stat4u